Selected tournament: 25. Grand Prix Croatia

DISCIPLINE
 
AGE GROUPS
 
 
KUMITE-Boys

Kumite - Boys -30

1. KRISTIJAN GROZDANOV, FUNAKOSHI GICHIN
2. NIKOLA TOPLIČANEC, GLOBUS Čakovec
3. NIKŠA LUKIĆ, Bushido Banja Luka
3. KRISTIJAN FRANK, Hercegovina-Zagreb

Kumite - Boys -34

1. DOMINIK ŠONJE, LOTOS ZAGREB
2. IGOR BRKIĆ, KS USK BIH
3. KEVIN DOLIĆ, KS USK BIH
3. LUKAS LOVRIĆ, Hercegovina-Zagreb

Kumite - Boys -38

1. LAZAR MARKOVIĆ, KS USK BIH
2. MATEO MITROVIĆ, "B"Biograd
3. NINO DONADIĆ, TAD RIJEKA
3. STIPE RUKAVINA, JASTREB

Kumite - Boys -42

1. DANILO JELIČIĆ, KS USK BIH
2. ANTE VUJANOVIĆ, KK JADRAN
3. IGOR ABRAMOVIĆ, ŠD GORICA
3. GORGI PETROV, FUNAKOSHI GICHIN

Kumite - Boys -46

1. JOSIP SLUKIĆ, GLOBUS Čakovec
2. SUHELA ISAKU, FORCA
3. SALVATI ADRIANO, Obiettivo Karate Roma
3. JASIN OSMANI, FORCA

Kumite - Boys +46

1. SANJIN BRUS, KS USK BIH
2. UROŠ RADAN, KS USK BIH
3. VITOMIR TRAJKOVSKI, BOTTONI
3. MIKHAEL JAKOUBOV, IKA ISRAEL

KUMITE-Girls

Kumite - Girls -32

1. EMA SGARDELLI, ZAMET
2. NIKA ŽERJAV, Mala Subotica
3. SARA NOVAK, Mala Subotica
3. TRINE LIND, Sportskarate.dk

Kumite - Girls -36

1. ADNA BILANOVIĆ, KS USK BIH
2. SARA KALAJDŽIĆ, KS USK BIH
3. ELIDE BABIĆ, Kastav
3. BRUNA ĆORIĆ, Hercegovina-Zagreb

Kumite - Girls -40

1. JUSRA ADEMI, FORCA
2. TONKA MIJALJEVIC, KOSTRENA
3. ADRIANA ROSS, Kastav
3. ADNA DELIĆ, KS USK BIH

Kumite - Girls -44

1. NIKOLINA GOLOMBOŠ, Tigar Sisak
2. BELMA RIZVIĆ, KS USK BIH
3. LEONA GULIJA, VARAŽDIN
3. DARJA ZORIĆ, Kastav

Kumite - Girls +44

1. LANA HRVOIĆ, ĐURĐEVAC
2. LANA LOZOVINA, OBI Kaštela
3. SIMONA NIKOLOVSKA, BOTTONI
3. LEJLA KUDIĆ, KS USK BIH

KUMITE-Young Cadets (male)

Kumite - Young Cadets (male) -36

1. KRISTIJAN TOPLIČANEC, GLOBUS Čakovec
2. NOA RUMENJAK, IPON ZAGREB
3. DOMAGOJ DRAŽENOVIĆ, Mladost
3. IVAN TERIHAJ, SAMOBOR

Kumite - Young Cadets (male) -41

1. ARTURS STEPANOVS, Baltijas Karate klubs
2. DINO ŠIMUNEC, SAMOBOR
3. LUKA TOMLJANOVIĆ, TUŠKANAC
3. STEFAN ŠORGIĆ, KS USK BIH

Kumite - Young Cadets (male) -45

1. LEONS GAIDUKS, Baltijas Karate klubs
2. DENNIS LUCCHESI, GLC FIJLKAM
3. PAVLE DUAKOVIĆ, KS USK BIH
3. DEJAN DEBELAK, KARATE KLUB BREŽICE

Kumite - Young Cadets (male) -48

1. DANIELE DE VIVO, SHIRAI CLUB S.VALENTINO
2. SEMIR MIDŽIĆ, KS USK BIH
3. ANTE IVAKOVIĆ, OBI Kaštela
3. DOMINIK KUČAN, VELIKA GORICA

Kumite - Young Cadets (male) -52

1. ADRIAN RUŽIĆ, OMEGA
2. TONĆI GRUBŠIĆ, KK JADRAN
3. DARIO GLUHINIĆ, STIJENA
3. KARLO VOLARIĆ, JASTREB

Kumite - Young Cadets (male) -57

1. LUKA JAKŠIĆ, Mladost
2. FIORE MATTEO, ASD PIELLE
3. NICOLA DANIEL, GLC FIJLKAM
3. ŽAN AHLIN, KRANJ

Kumite - Young Cadets (male) +57

1. MIKKEL BØGELUND, Sportskarate.dk
2. NIKOLA ROGOZARSKI, ISRAEL KARATE FEDERATION
3. LASSE BØGELUND, Sportskarate.dk
3. NAZAR AZAROV, Belarus Karate Federation

KUMITE-Young Cadets (female)

Kumite - Young Cadets (female) -40

1. EMA SGARDELLI, ZAMET
2. EMA ČORBA, ĐURĐEVAC
3. EMA ŠTIVIĆ, SPORTSLIFE
3. RAYA ATMA, ISRAEL KARATE FEDERATION

Kumite - Young Cadets (female) -45

1. MAGDALENA ŠUFLAJ, SAMOBOR
2. KATARINA ŽIVKOVIĆ, TAD RIJEKA
3. EMA JURIČIĆ, ĐURĐEVAC
3. ALEKSANDRA GRUJIC, KU Walserfeld

Kumite - Young Cadets (female) -50

1. MIA GRETA ZORKO, STIJENA
2. EMA SELMAN, KS USK BIH
3. EVA JURINEC, RADENCI
3. TIHANA ŠULEK, SUSEDGRAD

Kumite - Young Cadets (female) -55

1. VIKTORIJA JOVANOVSKA, BOTTONI
2. VASILIJA HRISTIC, FUNAKOSHI GICHIN
3. ELISA PONZI, GLC FIJLKAM
3. ANTONIA LOZANCIC, KU Walserfeld

Kumite - Young Cadets (female) +55

1. LOLIĆ ANJA, KS USK BIH
2. DOMINA PAVLOVIĆ, KK JADRAN
3. MARINA VUKOVIC, KU Walserfeld
3. PAULA ŠOGORIĆ, SAMOBOR

KUMITE-Cadets (male)

Kumite - Cadets (male) -52

1. FAHIK VESELI, OLIMPIK
2. DAVIDE RAPPARINI, GLC FIJLKAM
3. MIHAJLO POPOVIC, Karate Federation of Serbia
3. BRUNO JELINIĆ, BUSHIDO

Kumite - Cadets (male) -57

1. ROSARIO RUGGIERO, SHIRAI CLUB S.VALENTINO
2. DAVID MAROŠI, Slovak National Team
3. RADOSLAV VAKARELOV, BULGARIAN NATIONAL TEAM
3. STOLE SMILKOVSKI, OLIMPIK

Kumite - Cadets (male) -63

1. STANISLAV TSANOV, BULGARIAN NATIONAL TEAM
2. GIOVANNI ROMANO, GLC FIJLKAM
3. ARIOLI ANDREA, ITALY NATIONAL TEAM
3. DAVID PODSKLAN, Slovak National Team

Kumite - Cadets (male) -70

1. ADI GYURIK, Slovak National Team
2. FILIP NESTOROVSKI, METALURG
3. ANDRIJA MARIC, Karate Federation of Serbia
3. BORNA PETROVIĆ, PORTO TOLERO

Kumite - Cadets (male) +70

1. HAMZA ČAJIĆ, Karate savez Bosne i Hercegovine
2. IGOR VRBAN, VELIKA GORICA
3. LUKA RAIČEVIĆ, TAD RIJEKA
3. DI MAURO MIRKO, ITALY NATIONAL TEAM

KUMITE-Cadets (female)

Kumite - Cadets (female) -47

1. DOROTEA RUMENJAK, IPON ZAGREB
2. ELENA KEČKEŠ, GLOBUS Čakovec
3. LEA VUKOJA, TAD RIJEKA
3. MOLGORA LUCREZIA ANGELICA, ITALY NATIONAL TEAM

Kumite - Cadets (female) -54

1. IVET GORANOVA, BULGARIAN NATIONAL TEAM
2. URŠA HABERL, TRBOVLJE
3. SABINA LJUCA, Univerzitetski karate klub "Bosna" Sarajevo
3. ANJA MILOVANOVIĆ, Karate Federation of Serbia

Kumite - Cadets (female) +54

1. SADEA BEĆIROVIĆ, SUSEDGRAD
2. NINA JELŽOVÁ, Slovak National Team
3. SIPIONE CARLOTTA, ITALY NATIONAL TEAM
3. PETRA MITROVIĆ, "B"Biograd

KUMITE-Juniors (male)

Kumite - Juniors (male) -55

1. MARCHESE SAMUELE, ITALY NATIONAL TEAM
2. BORNA MAĐAREVIĆ, Slavonski Brod
3. DANILO GRECO, GLC FIJLKAM
3. DOMINIK IMRICH, Slovak National Team

Kumite - Juniors (male) -61

1. LUKA KONDIĆ, BUSHIDO
2. VASIL RIVOV, BULGARIAN NATIONAL TEAM
3. STEFAN ILIĆ, Karate savez Bosne i Hercegovine
3. LUCA SCALA, GLC FIJLKAM

Kumite - Juniors (male) -68

1. DABRUNZO FRANCESCO, ITALY NATIONAL TEAM
2. MARTIN HAČKO, Slovak National Team
3. DAVID PAVIĆ, SUSEDGRAD
3. TONI VUKOVIĆ, SAMOBOR

Kumite - Juniors (male) -76

1. ĽUBOŠ DŽAČOVSKÝ, Slovak National Team
2. PIETROMARCHI LORENZO, ITALY NATIONAL TEAM
3. DOAN OSMANI, FATI
3. KARLO MARTIĆ, Slavonski Brod

Kumite - Juniors (male) +76

1. THEIS KLAUSEN, Sportskarate.dk
2. NICCOLO TONIOLO, GLC FIJLKAM
3. VLADIMIR BREZANCIC, Karate Federation of Serbia
3. JAKOV BUNJEVAC, KK KIK

KUMITE-Juniors (female)

Kumite - Juniors (female) -48

1. INES GRDENIĆ, VELIKA GORICA
2. DRAGANA MANGOVSKA, METALURG
3. ANNA MARIA DAMOLIDEO, ITALY NATIONAL TEAM
3. AMALIE POULSEN, Sportskarate.dk

Kumite - Juniors (female) -53

1. BELMA OMEROVIĆ, Karate savez Bosne i Hercegovine
2. ELEONORA LANZONE, GLC FIJLKAM
3. MAYA SCHÄRER, Karate Do Brugg
3. ELMA GARIBOVIĆ, VARAŽDIN

Kumite - Juniors (female) -59

1. MAFFINI SAHARA, ITALY NATIONAL TEAM
2. ALESSIA PAPPAPICCO, ITALY NATIONAL TEAM
3. ANITA TADIĆ, KK EMPI PROZOR-RAMA
3. ERIKA RAFFAELLI, CTR Toscana

Kumite - Juniors (female) +59

1. MIHAELA MRAZOVIĆ, STUDENT
2. AICHA BOUSSEBAA, HUNGARIAN NATIONAL TEAM
3. ANNA SALVETTI, a.s.d. Olimpia Karate Bergamo
3. LUCIJA LESJAK, GLOBUS Čakovec

KUMITE-U 21 (male)

Kumite - U 21 (male) -60

1. BORAN BERAK, TAD RIJEKA
2. IVAN KRIŽANAC, KK EMPI PROZOR-RAMA
3. MILOS DZAKOVIC, Karate Federation of Serbia
3. BLAŽ HRIBOVŠEK, TRBOVLJE

Kumite - U 21 (male) -67

1. MENSUR ĐOZIĆ, ORKKA
2. DENIS GORENC, HRASTNIK
3. RON AMUSSI, ISRAEL KARATE FEDERATION
3. DIMITAR ILIEVSKI, BOTTONI

Kumite - U 21 (male) -75

1. MATEO ŠITUM, HRVATSKI DRAGOVOLJAC
2. GÁBOR HÁRSPATAKI, MTK BUDAPEST KARATE TEAM
3. VESELKO BRKIĆ, Karate savez Bosne i Hercegovine
3. MICHELE HASANI, Polisportiva NAKAYAMA

Kumite - U 21 (male) -84

1. ANES ČONGO, Karate savez Bosne i Hercegovine
2. ENES GARIBOVIĆ, VARAŽDIN
3. VIKTOR KRSTEVSKI, METALURG
3. LORENZO MARCELLI, Cskw

Kumite - U 21 (male) +84

1. BOGDAN MIŠOVIĆ, Karate Federation of Serbia
2. ALIAKSEI VODCHYTS, Belarus Karate Federation
3. NEDIM VARUPA, Univerzitetski karate klub "Bosna" Sarajevo
3. AHMAD ABU BASEL, ISRAEL KARATE FEDERATION

KUMITE-U 21 (female)

Kumite - U 21 (female) -50

1. SILVIA SASSANO, POLIZIA DI STATO
2. CORAL AMOS, MOTTI ASKENAZI CLUB
3. ERMINIA PERFETTO, POLIZIA DI STATO
3. LJILJANA PENDIĆ, VIKTORIJA

Kumite - U 21 (female) -55

1. LILIEN VAJDA, Goju-Kai Hungary
2. TEODORA RANKOVIĆ, Karate Federation of Serbia
3. SARA SIDDIQUI, Delta
3. ROTEM EFRONI, MOTTI ASKENAZI CLUB

Kumite - U 21 (female) -61

1. JOVANA PREKOVIĆ, Karate Federation of Serbia
2. VIOLA LALLO, CTR Toscana
3. TINA MARIĆ, Hercegovina-Zagreb
3. RENÁTA GYŐRIVÁNYI, MTK BUDAPEST KARATE TEAM

Kumite - U 21 (female) -68

1. DELFINA TADIĆ, Karate savez Bosne i Hercegovine
2. MARIJA VASILEVA, BOTTONI
3. JOVANA VULINOVIĆ, Karate Federation of Serbia
3. ALEKSANDRA STUBLEVA, BULGARIAN NATIONAL TEAM

Kumite - U 21 (female) +68

1. CLIO FERRACUTI, POLIZIA DI STATO
2. TANJA ŽUNIĆ, Karate Federation of Serbia
3. MAJA ZORIĆ, OPATIJA
3. SOFIE ABILD, Sportskarate.dk

KUMITE-Seniors (male)