Selected tournament: 26. Grand Prix Croatia

DISCIPLINE
 
AGE GROUPS
 
 
KUMITE-Boys

Kumite - Boys -30

1. NIKO MAROVIĆ, ĐURĐEVAC
2. TARIK SALKIĆ, KS USK BIH
3. MATEO ČUKELJ, KK KIK
3. ARSEN KOVALCHUK, UKRAINIAN KARATE FEDERATION

Kumite - Boys -34

1. SINAN PALJEVAC, KS USK BIH
2. NIKOLA TOPLIČANEC, GLOBUS Čakovec
3. FILIP KAURIN, VELIKA GORICA
3. MATIJA NASTESKI, TUŠKANAC

Kumite - Boys -38

1. MYKYTA GRIGORASHENKO, KC SARCELLES
2. LUKA PEJIĆ, BANJA LUKA
3. CINCOTTA LORENZO, ASD TALARICO KARATE TEAM
3. DOMINIK ŠONJE, LOTOS ZAGREB

Kumite - Boys -42

1. JAKOV KUPINA, JASTREB
2. ANTONIO KOPLJAR, STIJENA
3. HASSAN SELIMOVIĆ, KS USK BIH
3. SUAD SADIKOVIĆ, KS USK BIH

Kumite - Boys -46

1. ANTON HOST, Kastav
2. ARMIN MEMIŠEVIĆ, KS USK BIH
3. DOMINIK GECAN, KK KIK
3. LOVRO FARKAŠ, GLOBUS Čakovec

Kumite - Boys +46

1. MAX FAJERBACH, Hercegovina-Zagreb
2. OMAR HALILOVIĆ, KK"BOŠNJAK"
3. MARKO KOVAČEVIĆ, JASTREB
3. DARIO GRUDEN, Tempo

KUMITE-Girls

Kumite - Girls -32

1. HELENA BAŠIĆ, JASTREB
2. THYIS ANTONELLI, Zebbug Karate Club
3. EMA ŠEŠET, IVANEC
3. MIA ZETICA, Mladost

Kumite - Girls -36

1. DARIJA ŠNAJDER, Kastav
2. SARA TOPČAGIĆ, KS USK BIH
3. LANA GOLOMBOŠ, Tigar Sisak
3. TEODORA TSANEVA, Karate Club Nikon

Kumite - Girls -40

1. LAURA ĆULUM, KARATE KLUB METKOVIĆ
2. DINKA SOFTIC, KK " Winner" Tuzla
3. SUMEJA BAŠIĆ, KS USK BIH
3. ANĐELA STOJIĆ, ENERGIJA

Kumite - Girls -44

1. LEONA GULIJA, VARAŽDIN
2. EMA NOVAK, VELIKA GORICA
3. SCHICCHI ALESSANDRA, ASD TALARICO KARATE TEAM
3. AJDA GOLAČ, KK Rudar Velenje

Kumite - Girls +44

1. MAGDALENA VAJDA, Hercegovina-Zagreb
2. LANA HRVOIĆ, ĐURĐEVAC
3. SARA TOMIĆ, BUSHIDO
3. MIA ČAČKO, KK 10. DAN

KUMITE-Young Cadets (male)

Kumite - Young Cadets (male) -36

1. MUHAMMED MURTIĆ, KS USK BIH
2. ANES PAŠIĆ, KS USK BIH
3. MATEO ČOP, Virovitica
3. RUSLAN KOTYK, UKRAINIAN KARATE FEDERATION

Kumite - Young Cadets (male) -41

1. DAVID YANOVSKYI, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
2. LUKA TOMLJANOVIĆ, TUŠKANAC
3. ARLIND SELMANAJ, Kosovo Karate Federation
3. MISLAV BLAŽEKOVIĆ, SAMOBOR

Kumite - Young Cadets (male) -45

1. MIHAJLO STANIĆ, ENERGIJA
2. LAZAR MARKOVIĆ, SAMPIONI
3. DINO ŠIMUNEC, SAMOBOR
3. MATEO MITROVIĆ, "B"Biograd

Kumite - Young Cadets (male) -48

1. SERGEJ VUČIĆ, ENERGIJA
2. ROBERTO ZDRAVKOVSKI, FUNAKOSHI GICHIN
3. GORGI PETROV, FUNAKOSHI GICHIN
3. MICHELE MONTUORO, SHIRAI CLUB S.VALENTINO

Kumite - Young Cadets (male) -52

1. MAHIR DŽUHO, OKINAWA
2. MUHAMED SPAHIĆ, KS USK BIH
3. KAMEN IVANOV, Karate Club Nikon
3. ALBINOT SELMANI, Kosovo Karate Federation

Kumite - Young Cadets (male) -57

1. EMIL SADIKOVIĆ, KS USK BIH
2. ROKO TOMAC, Delta
3. SANJIN BRUS, ENERGIJA
3. DOMINIK KUČAN, VELIKA GORICA

Kumite - Young Cadets (male) +57

1. DANIELE DE VIVO, SHIRAI CLUB S.VALENTINO
2. MELOS GASHI, Kosovo Karate Federation
3. DARIO GLUHINIĆ, STIJENA
3. NIKOLA ROGOZARSKI, ISRAEL KARATE FEDERATION

KUMITE-Young Cadets (female)

Kumite - Young Cadets (female) -40

1. EMA ČORBA, ĐURĐEVAC
2. MATEJA PREVEDAN, ĐURĐEVAC
3. LOLITA IVAKOVIĆ, OBI Kaštela
3. SARA NOVAK, Mala Subotica

Kumite - Young Cadets (female) -45

1. EMA ŠTIVIĆ, SPORTSLIFE
2. ALICE ULIVI, AKS Sesto Fiorentino
3. TIA MAMELEDŽIJA, TAD RIJEKA
3. ALEXANDRA GATT, Zebbug Karate Club

Kumite - Young Cadets (female) -50

1. EMA JURIČIĆ, ĐURĐEVAC
2. ADRIANA ROSS, Kastav
3. ANDREA ŠARAC, MEĐUGORJE
3. ANNA GUERINI, GLC FIJLKAM

Kumite - Young Cadets (female) -55

1. HANA DEBELJAK, Shotokan Grosuplje
2. MAJA KOZLINGER, Virovitica
3. DORA ŽUGČIĆ, STUDENT
3. LAURA LISAC, Delta

Kumite - Young Cadets (female) +55

1. PAULA ŠOGORIĆ, SAMOBOR
2. FEDERICA LODA, GLC FIJLKAM
3. ANASTASIA LEONOVA, АЛМАЗ
3. LEJLA KUDIĆ, KS USK BIH

KUMITE-Cadets (male)

Kumite - Cadets (male) -52

1. TALE YAGUBOV, Azerbaijan National Karate Federation
2. LUKAS VOUNASIS, STIJENA
3. DRITON HALIMI, FATI
3. DENNIS LUCCHESI, GLC FIJLKAM

Kumite - Cadets (male) -57

1. MORRA CHRISTIAN, ITALY NATIONAL TEAM
2. MAKSYM BOSHTAN, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. ARTEM SEREDA, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. GLIGOR PETKOV, METALURG

Kumite - Cadets (male) -63

1. LEON TOMLJANOVIĆ, TUŠKANAC
2. DAVID MAROŠI, Slovak National Team
3. FIORE MATTEO, ASD PIELLE
3. DANIELE DE VIVO, SHIRAI CLUB S.VALENTINO

Kumite - Cadets (male) -70

1. IVO MISHACHKOVSKI, METALURG
2. DAVID SAREVSKI, METALURG
3. PASQUALE GRIMALDI, SHIRAI CLUB S.VALENTINO
3. MIKI ZIVKOV, karate team olimpik 2007 macedonia

Kumite - Cadets (male) +70

1. IGOR VRBAN, VELIKA GORICA
2. CHRISTIAN ZIPPOLI, GLC FIJLKAM
3. ROBERTO PETROV, BULGARIAN NATIONAL TEAM
3. TOMÁŠ KÓSA, Slovak National Team

KUMITE-Cadets (female)

Kumite - Cadets (female) -47

1. POLINA GURENKO, KC SARCELLES
2. AGUS ASIA, ITALY NATIONAL TEAM
3. MADINA SADIGOVA, Azerbaijan National Karate Federation
3. TEA OSTOJIĆ, Kastav

Kumite - Cadets (female) -54

1. ZSÓFIA BARANYI, MTK BUDAPEST KARATE TEAM
2. EMA NADAREVIĆ, KS USK BIH
3. IVANA KAMENOVA, BULGARIAN NATIONAL TEAM
3. LEA VUKOJA, TAD RIJEKA

Kumite - Cadets (female) +54

1. MERCEDES NEHILOVA, Slovak National Team
2. ANJA LOLIĆ, ENERGIJA
3. FESTINA CURRI, Kosovo Karate Federation
3. SAJNA CVETKOSKA, Sport 94

KUMITE-Juniors (male)

Kumite - Juniors (male) -55

1. GRECO DANILO, ITALY NATIONAL TEAM
2. ELDIN HAJDARPAŠIĆ, Champion
3. KOSTIANTYN LIPKOVSKYI, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. VIKTOR STEFANYUK, UKRAINIAN KARATE FEDERATION

Kumite - Juniors (male) -61

1. VITULANO GENNARO, ITALY NATIONAL TEAM
2. MARCHESE SAMUELE, ITALY NATIONAL TEAM
3. VASIL RIVOV, BULGARIAN NATIONAL TEAM
3. DAVID NICHOLS, UTE

Kumite - Juniors (male) -68

1. EMIN MUŠANOVIĆ, OKINAWA
2. DAVID PODSKLAN, Slovak National Team
3. JOVAN ĆIRIĆ, Karate Federation of Serbia
3. ARIOLI ANDREA, ITALY NATIONAL TEAM

Kumite - Juniors (male) -76

1. ADI GYURIK, Slovak National Team
2. VLADIMIR LAPCEVIC, Karate Federation of Serbia
3. VIKTOR KSENZHYK, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. FERRARA CHRISTIAN, ITALY NATIONAL TEAM

Kumite - Juniors (male) +76

1. LUKA KRAMAR, KK Novi Grad Sarajevo
2. GIOVANNI PORTERI, GLC FIJLKAM
3. VLADIMIR BREZANCIC, Karate Federation of Serbia
3. NETTORE BIAGIO, ITALY NATIONAL TEAM

KUMITE-Juniors (female)

Kumite - Juniors (female) -48

1. DOMINIKA VEISOVA, Slovak National Team
2. SOLOMIYA KMIT, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. TEREZKA SPÁLOVÁ, Slovak National Team
3. ELEONORA PEPE, ASD LEONE

Kumite - Juniors (female) -53

1. IRINA SHARYKHINA, KOFUKAN BELARUS
2. BRUNORI VERONICA, ASD TALARICO KARATE TEAM
3. ALBULENA GËRVALLA, Kosovo Karate Federation
3. JELENA PEHAR, FORTITER (Kaštela)

Kumite - Juniors (female) -59

1. VERONIKA KOSTOVSKA, Keiks
2. LAURA FUČIK, Delta
3. ZSÓFIA BARANYI, MTK BUDAPEST KARATE TEAM
3. SADEA BEĆIROVIĆ, SUSEDGRAD

Kumite - Juniors (female) +59

1. LUCIJA LESJAK, Međimurje
2. DINA MAHMUD, TUZLA - SINBRA
3. SIMONA SIMOVSKA, karate team olimpik 2007 macedonia
3. EMILIJA JANJIĆ, karate team olimpik 2007 macedonia

KUMITE-U 21 (male)

Kumite - U 21 (male) -60

1. ELJAN MAMMADRZAYEV, Azerbaijan National Karate Federation
2. DAVID PETKOV, METALURG
3. RONEN GEHTBARG, ISRAEL KARATE FEDERATION
3. HARIS POLJO, KK Novi Grad Sarajevo

Kumite - U 21 (male) -75

1. ARDIT RUŠITI, HRASTNIK
2. IVAN MARTINAC, Hercegovina-Zagreb
3. GÁBOR HÁRSPATAKI, MTK BUDAPEST KARATE TEAM
3. VUSAL KAMALLI, Azerbaijan National Karate Federation

Kumite - U 21 (male) -84

1. BRIAN TIMMERMANS, Karate Team Timmermans
2. ANES ČONGO, Champion
3. GYÖRGY DÁNIEL, Hungarian National WKF Team
3. PETAR SPASENOVSKI, METALURG

Kumite - U 21 (male) -67

1. BORAN BERAK, TAD RIJEKA
2. MATEJ HOMOLA, Slovak National Team
3. MENSUR ĐOZIĆ, ORKKA
3. KYRYLO RYABOSHAPKO, UKRAINIAN KARATE FEDERATION

Kumite - U 21 (male) +84

1. IVAN KVESIĆ, Hercegovina-Zagreb
2. ROMAN HERCHUK, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. SEMIR KJOSOVIKJ, METALURG
3. SIMONE MARINO, Team Karate Puleo

KUMITE-U 21 (female)

Kumite - U 21 (female) -50

1. ASIYA MALIKOVA, Azerbaijan National Karate Federation
2. ANNA PROTSENKO, UKRAINIAN KARATE FEDERATION
3. YUVAL TZUR, ISRAEL KARATE FEDERATION
3. HANNA CHEHOLIA, UKRAINIAN KARATE FEDERATION

Kumite - U 21 (female) -61

1. AZRA BAŠIĆ, TUZLA - SINBRA
2. ADELINA RAMA, Kosovo Karate Federation
3. VIOLA LALLO, Team Karate Puleo
3. LUCIJA ČATLAK, Hercegovina-Zagreb

Kumite - U 21 (female) -55

1. VERA DUKIĆ, Karate Federation of Serbia
2. GRESA ZHITIA, Kosovo Karate Federation
3. ROTEM EFRONI, ISRAEL KARATE FEDERATION
3. FRANCESCA CAVALLARO, ASD CUS TORINO

Kumite - U 21 (female) -68

1. IRYNA ZARETSKA, KC SARCELLES
2. FORTESA ORANA, Kosovo Karate Federation
3. ANGELA MOJSOVSKA, MAKPETROL
3. MARINA RADIČEVIĆ, Karate Federation of Serbia

Kumite - U 21 (female) +68

1. SILVIA SEMERARO, CS ESERCITO
2. TARA ROPRET, Karate Federation of Serbia
3. FARIDA ALIYEVA, Azerbaijan National Karate Federation
3. KAJA BUDIČ, SAMOBOR

KUMITE-Seniors (male)